Soru: Kayıt formumu kaybettim ya da yanımda yok, ne yapmalıyım?

Cevap: Üçüncü şahısların eline geçmesinden doğabilecek olumsuz durumları engellemek için teknik servislerimize hemen haber verilmesi gerekmektedir. Kayıtlarımızda adı geçen müşterimiz bizzat ya da vekalet verdiği kişi aracılığıyla, teknik servislerimize kimlik belgesi ile başvurduktan sonra bazı güvenlik sorularını cevaplayıp telefonunu teslim alabilir.

Soru: Telefonumu bayiye teslim ettim servisinizden teslim almak istiyorum, mümkün müdür?

Cevap: Bayinizden, telefonunuzu teknik servisimizden alabileceğinize dair resmi bir yazı aldıktan sonra kimlik belgeniz ile servisimize başvurup bazı güvenlik sorularını cevaplayıp telefonunuzu teslim alabilirsiniz.

Soru: Telefonum kayıp ya da çalındı, ne yapmalıyım?

Cevap: Kayıp/Çalıntı ihbarı yapabilmek için hat sahibinin, Telekomünikasyon Kurumu Bilgi İhbar Merkezi‘nin 444 9 777 ve 0312 232 23 23 numaralı telefonlarını bizzat araması gerekmektedir. Bilgi İhbar Merkezi 7 gün 24 saat hizmet vermektedir.

Soru: Telefonum Telekomünikasyon Kurumuna kayıtlı mı?

Cevap: Telefonunuzun Telekomünikasyon Kurumunda kayıtlı olup olmadığını https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama adresine telefonunuza ait 15 haneli IMEI numarasını girerek sorgulayabilirsiniz.

Soru: E-posta, SMS, MMS ve diğer data ayarlarımı yaptırmak istiyorum, ne yapmalıyım?

Cevap: Tüm data ayarları için operatörünüzü ya da kullandığınız markaya ait çağrı merkezini arayabilirsiniz.
TURKCELL: 0532 532 00 00 VODAFONE : 0850 259 05 42 TURKTELEKOM : 444 1 444

Soru: Cihazım Arızalandı ne yapabilirim?

Cevap: Size en yakın servisimize getirebilir veya MNG kargo ile servisimize ulaştırabilirsiniz. En yakın servisimizin bilgilerine www.kvkteknikservis.com en yakın KVK linkinden ulaşabilirsiniz.

Soru: Cihazımın IMEI kodunu nasıl öğrenebilirim?

Cevap: Cihazınıza ait 15 haneli IMEI numarasını, cihazınızla *#06# yazıp YES tuşuna basarak öğrenebilirsiniz. IMEI numarasını, cihazınızın pil yuvasında veya cihaz kutusunun üzerinde görebilirsiniz.

Soru: Cihazıma ait yedek parçayı (aksesuar, pil, tuş takımı, kapak, vb.) nereden temin edebilirim, fiyatını nasıl öğrenebilirim?

Cevap: Teknik Servis ile ilgili soru ve sorunlarınızla ilgili müşteri temsilcilerimiz ile görüşebilirsiniz.

Soru: Cihazımın tamir bedeline onay vermek istiyorum, ne yapmalıyım?

Cevap: Form numaranızı yazıp, 0532 444 1 585’e sms gönderiniz. Gelen sms’e ‘’EVET Form No’’ yazıp tamir ücretine onay verebilirsiniz.

Soru: Bulunduğum yerde KVK teknik servis bulunmuyor, cihazımı nasıl iletebilirim?

Cevap: Telefonunuzu MNG kargo ile size en yakın servisimize ulaştırabilirsiniz. En yakın servis adresimize www.kvkteknikservis.com en yakın kvk servisi linklinden ulaşabilirsiniz. Gönderim sırasında ‘tarafınıza ulaştırılmasını istediğiniz adresinizi, iletişim bilgilerinizi, telefonunuzun detaylı arızası/arızalarını belirtmenizi ve telefonunuzun bilgilerini yedeklemenizi rica ediyoruz.

Soru: Onayladığım ödemeyi nasıl yapabilirim?

Cevap: Telefonunuzun onarımı tamamlanıp, hazır hale geldiğinde www.kvkteknikservis.com adresinden cihazımın durumu linki altında son kullanıcı başlığını seçip, hesap bilgilerimize ulaşabilir veya form numaranızı girerek kredi kartınız ile telefonunuzun ödemesini gerçekleştirebilirsiniz.

Soru: Cihazımı garanti belgesi yok/garanti süresi doldu. Hizmet alabilir miyim?

Cevap: Teknik servislerimizde garanti süresi dolmuş cep telefonlarına ücret dahilinde servis hizmeti sağlanabilmektedir. Telefonunuzu servisimize ulaştırdığınız taktirde detaylı incelenerek ücret konusunda ileteceğiniz gsm numarasına sms yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. En yakın kvk servisimize www.kvkteknikservis.com en yakın kvk servisi linkinden ulaşabilirsiniz.

Soru:Cihazımın şu anki durumunu nasıl öğrenebilirim?

Cevap: Cihazınızın durumunu www.kvkteknikservis.com Cihaz Takip linkinden IMEI No veya IMEI No ile birlikte Form No yazarak sorgulayabilirsiniz.

Soru: Telefonumda sıvı teması var, servise göndermeden önce ne yapmalıyım?

Cevap: Sıvı temasına maruz kalmış olan telefonunuzun pilini çıkarıp, www.kvkteknikservis.com dan en yakın KVK Servisi linkinden size en yakın servis merkezimizi öğrenerek servisimize getirmenizi veya MNG kargo ile tarafımıza ulaştırmanızı rica ediyoruz.