Sıkça Sorulan Sorular
    Ücret İadesi
 

SIKÇA SORULAN SORULAR

Soru: Kayıt formumu kaybettim ya da yanımda yok, ne yapmalıyım?
Cevap:
Üçüncü şahısların eline geçmesinden doğabilecek olumsuz durumları engellemek için teknik servislerimize hemen haber verilmesi gerekmektedir. Kayıtlarımızda adı geçen müşterimiz bizzat ya da vekalet verdiği kişi aracılığıyla, teknik servislerimize kimlik belgesi ile başvurduktan sonra bazı güvenlik sorularını cevaplayıp telefonunu teslim alabilir.
Soru: Telefonumu bayiye teslim ettim servisinizden teslim almak istiyorum, mümkün müdür?
Cevap:
Bayinizden, telefonunuzu teknik servisimizden alabileceğinize dair resmi bir yazı aldıktan sonra kimlik belgeniz ile servisimize başvurup bazı güvenlik sorularını cevaplayıp telefonunuzu teslim alabilirsiniz.
Soru: Telefonum kayıp ya da çalındı, ne yapmalıyım?
Cevap:
Kayıp/Çalıntı ihbarı yapabilmek için hat sahibinin, Telekomünikasyon Kurumu Bilgi İhbar Merkezi‘nin 444 9 777 ve 0312 232 23 23 numaralı telefonlarını bizzat araması gerekmektedir. Bilgi İhbar Merkezi 7 gün 24 saat hizmet vermektedir.
Soru: Telefonum Telekomünikasyon Kurumuna kayıtlı mı?
Cevap:
Telefonunuzun Telekomünikasyon Kurumunda kayıtlı olup olmadığını http://www.mcks.gov.tr/tr/imeisorgu.php adresine telefonunuza ait 15 haneli IMEI numarasını girerek sorgulayabilirsiniz.
Soru: E-posta, SMS, MMS ve diğer data ayarlarımı yaptırmak istiyorum, ne yapmalıyım?
Cevap: Tüm data ayarları için operatörünüzü ya da kullandığınız markaya ait çağrı merkezini arayabilirsiniz.
    Turkcell : 444 0 532
    Vodafone : 0212 444 0 542
    Avea : 444 1 500
    Nokia : 444 36 65
Soru: Telefon ya da aksesuar satın almak istiyorum, nereden alabilirim?
Cevap:
www.kvkmarket.com sanal market linkine tıklayıp kredi kartınız ile size en uygun taksit imkanlarını kullanarak ya da havale yöntemi ile telefon ve aksesuar satın alabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için KVK Çağrı Merkezi 444 1 585’ i arayabilirsiniz.
Soru: Cihazım Arızalandı Ne yapabilirim?
Cevap:
Açılmıyor, kapanıyor, ekran donuyor, servis almıyor gibi telefon kullanımını engelleyen durumlarda, size en yakın servisimize getirebilir veya kargo ile servisimize ulaştırabilirsiniz. En yakın servisimizin bilgilerine www.kvkteknikservis.com en yakın KVK linkinden ulaşabilirsiniz.
Soru: Blackberry cihazımın sim kilit (ag mep) kodunu nasıl öğrenebilirim?
Cevap:
Blackberry cihazınızla ilgili sim kilit kodunu, http://www.kvkteknikservis.com/kvk/simcondition.asp linkinden IMEI kodunu girerek veya 444 1 585 numaralı hattımızı arayarak “0” ı tuşladıktan sonra IMEI kodunu girerek temin edebilirsiniz. Telefonunuzun sim kilit kodunun sistemimizde bulunamadığı uyarısı aldığınız durumda, talebinizi musteridestek@kvkteknikservis.com adresine iletebilirsiniz. Cihazınız KVK satışlı ise sim kilit kodu tarafınıza en kısa sürede ulaştırılacaktır.
Soru: Cihazımın IMEI kodunu nasıl öğrenebilirim?
Cevap:
Cihazınıza ait 15 haneli IMEI numarasını, cihazınızla *#06# yazıp YES tuşuna basarak öğrenebilirsiniz. IMEI numarasını, cihazınızın pil yuvasında veya cihaz kutusunun üzerinde görebilirsiniz.
Soru: Blackberry cihazım için sim kilit (ag mep) kodu "KALAN 0" hatası alıyorum, ne yapmam gerekiyor?
Cevap:
Blackberry cihazınıza ait bu kodu 10 defa hatalı girdiğinizde sistem yeniden girişinize izin vermeyecektir.Kalan 0 hatasi vermekte ise cihaziniz bloke olmus demektir. Şikayetinizin giderilmesi için en yakın KVK Teknik Servisimizden destek alabilirsiniz. En yakın servisimizin bilgilerine www.kvkteknikservis.com en yakın KVK linkinden ulaşabilirsiniz.
Soru: Cihazıma ait yedek parçayı (pil, tuş takımı, kapak, vb.) nereden temin edebilirim, fiyatını nasıl öğrenebilirim?
Cevap:
444 1 585 numaralı hattımızı arayarak, haftaiçi 09:00-18:00,Cumartesi günleri ise 09:00-14:00 saatleri arasında Teknik Servis ile ilgili soru ve sorunlarınızla ilgili müşteri temsilcilerimiz ile görüşebilirsiniz.Müşteri temsilcisine bağlanmak için 5’i tuşlayabilirsiniz.
Soru: Cihazımın tamir bedeline onay vermek istiyorum, ne yapmalıyım?
Cevap:
444 1 585 den 3 tuşlayarak IVR üzerinden veya EVET yazarak bir boşluk bırakıp, form numaranızı yazıp, 0532 444 1 585 e sms göndererek, tamir ücretine onay verebilirsiniz.
Soru: Bulunduğum yerde KVK teknik servis bulunmuyor, cihazımı nasıl iletebilirim?
Cevap:
Telefonunuzu MNG kargo ile size en yakın servisimize ulaştırabilirsiniz. En yakın servis adresimize www.kvkteknikservis.com en yakın kvk servisi linklinden ulaşabilirsiniz. Gönderim sırasında ‘tarafınıza ulaştırılmasını istediğiniz adresinizi, iletişim bilgilerinizi, telefonunuzun detaylı arızası/arızalarını belirtmenizi ve telefonunuzun bilgilerini yedeklemenizi rica ediyoruz.’
Soru: Onayladığım ödemeyi nasıl yapabilirim?
Cevap:
Telefonunuzun onarımı tamamlanıp, hazır hale geldiğinde www.kvkteknikservis.com adresinden cihazımın durumu linki altında son kullanıcı başlığını seçip, hesap bilgilerimize ulaşabilir veya form numaranızı girerek kredi kartınız ile telefonunuzun ödemesini gerçekleştirebilirsiniz.
Soru: Cihazımı teknik servise vermeden önce ne yapmalıyım?
Cevap:
Gönderim sırasında; ‘tarafınıza ulaştırılmasını istediğiniz adresinizi, iletişim bilgilerinizi, telefonunuzun detaylı arızası/arızalarını belirtmenizi ve telefonunuzun bilgilerini yedeklemenizi rica ediyoruz.’
Soru: Cihazımı garanti belgesi yok/garanti süresi doldu. Hizmet alabilir miyim?
Cevap:
Teknik servislerimizde garanti süresi dolmuş cep telefonlarına ücret dahilinde servis hizmeti sağlanabilmektedir. Telefonunuzu servisimize ulaştırdığınız taktirde detaylı incelenerek ücret konusunda ileteceğiniz gsm numarasına sms yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. En yakın kvk servisimize www.kvkteknikservis.com en yakın kvk servisi linkinden ulaşabilirsiniz.
Soru: Cihazımın şu anki durumunu nasıl öğrenebilirim?
Cevap:
Telefonunuzun durumunu www.kvkteknikservis.com cihazımın durumu linkinden veya 444 1 585 den form, imei veya servis kabul numaranızı girerek öğrenebilirsiniz.
Soru: Telefonumda sıvı teması var, servise göndermeden önce ne yapmalıyım?
Cevap:
Sıvı temasına maruz kalmış olan telefonunuzun pilini çıkarıp, www.kvkteknikservis.com dan en yakın KVK Servisi linkinden size en yakın servis merkezimizi öğrenerek servisimize getirmenizi veya MNG kargo ile tarafımıza ulaştırmanızı rica ediyoruz.
Soru: Kaza Güvencesinin kapsamı nedir? Nasıl sahip olabilirim?
Cevap:
www.kvk.com, kvk market linkinden servisler seçeneğini seçerek Kaza Güvencesi kapsamı ve nasıl sahip olabileceğiniz bilgisinin detaylarına ulaşabilirsiniz.
Soru: Jet servis nedir, nasıl sahip olabilirim?
Cevap:
www.kvk.com , kvk market linkinden servisler seçeneğini seçerek Jet Servis ve nasıl sahip olabileceğiniz bilgisinin detaylarına ulaşabilirsiniz.
Soru: KVK Teknik Servisleri hangi saatler arasında hizmet vermektedir?
Cevap:
KVK Teknik Servisleri hafta içi hergün 09:00-12:00, 13:00-18:00, Cumartesi günü 09:00-14:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
   
Soru: Servisinize bırakmış olduğum cihazımı benim dışımda başka birine teslim edebilir misiniz?
Cevap:
Servisimize onarım için bıraktığınız cihazınızı sizin haricinizde başkasının teslim almasını talep ediyorsanız, Kimlik fotokopinizin altına; kişinin isim ve soyisminin yer aldığı ve sizin isim soyisim ve imzanızın yer aldığı talimat yazısını yazarak, teslim alacak kişi ile servisimize ulaştırmanız gerekmektedir. Aksi halde teslimat işlemi gerçekleştirilememektedir.
 

KVK Teknik Servis Hizmetleri ve Tic. A.Ş.
©2009 Tüm Hakları Saklıdır.

Ana Sayfa | Haberler | SSS | Site Haritası | Bize Ulaşın